AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN LGBT'YE SINIRLAMA GETİREN MACARİSTAN ve POLONYA’YA YASAL İŞLEM

Avrupa Birliği Komisyonu, AB İlkelerini ve Sözleşmelerini İhlal Ettikleri Gerekçesiyle Macaristan ve Polonya Hakkında Yasal İşlem Başlattı.

İki ülke LGBTİ + haklarının ihlal edildiği yeni yasalar nedeniyle temel insan haklarını ve eşitlik ilkesini göz ardı etmekle ve AB temel ilkelerini uygulamamakla suçlanıyor.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen “Avrupa, toplumun bir parçasının, kişilerin sevdiği biri yüzünden, yaşı yüzünden, siyasi görüşü yüzünden ya da dini inancı nedeniyle damgalanmasına asla izin vermeyecektir” açıklamasını yaptı.

Polonya ve Macaristan ise kendi ulusal yasalarının kendi ülkelerinde uygulanmasına karışılmasını “ulusal egemenlik” haklarının ihlali olarak görüyor.

Macaristan’da eşcinselliği gündeme getirenlere cezai yaptırım

Macaristan’da geçen ay kabul edilen yeni yasada, çocukların sağlıklı ve güven içinde yetiştirilmesi gerekçesiyle pedofil suçlara verilecek cezaların ağırlaştırılırken, aynı taslak içinde eşcinsellerin toplum içindeki haklarını kısıtlayan maddeler de yasalaştırılmıştı.

Yeni yasaya göre, eşcinselliğin kamuya açık bir şekilde ele alınması bile suç kapsamına giriyor. Televizyon programlarında, film ve içeriklerde eşcinselliğin gündeme getirilmesi cezai yaptırım öngörüyor. Ayrıca LGBT bireyleri destekleyen kurum ve kuruluşların reklam ve eğitim faaliyetleri de yasaklandı

Avrupa Komisyonu Macaristan’ı ele aldığı Perşembe günkü kararında, söz konusu yeni yasanın Avrupa Birliği’nde yürürlükte olan temel hakları altı maddede ihlal ettiğini saptıyor.

Geçen ayki AB Zirvesi‘nde, partisi Fidezs’in LGBTİ+ karşıtı yasa tasarısını Meclis’ten geçiren Macaristan Başbakanı Victor Orban’a çok sert tepki verilmiş Hollanda Başbakanı Rutter, mevkidaşına Avrupa Birliği'nden ayrılmasını önermişti.

Polonya’da ‘yasaklı bölgeler

Polonya’da ise geçtiğimiz aylarda değişik kentlerde “LGBT+ eğilimlilerin giremeyecekleri bölgeler” ilan edildi. Muhafazakâr ve aşırı sağ siyasetlerin güçlü olduğu bölgelerde gündeme getirilen bu uygulama Avrupa Komisyonu tarafından şiddetle eleştirilmiş ve Polonya hükümeti bu keyfi uygulamalar karşısında önlemler almaya davet edilmişti.

Ancak Polonya hükümeti bu konuda hiçbir adım atmadıJaroslaw Kaczynski‘nin lideri olduğu iktidardaki merkez sağ Hukuk ve Adalet Partisi (PIS) bu girişimleri yerel ve haklı girişimler olarak tanımladı.

Polonya Anayasa Mahkemesi önceki gün hükümetin tavrını destekleyen bir karar aldı ve “Ulusal Yargının” bazı alanlarda “Avrupa Birliği ilkelerinin” önüne geçebileceğini, çünkü bu konunun ulusal egemenlik konusu olduğunu kaydetti. 

Gözlemciler, Polonya Anayasa Mahkemesi’nin kararını Polonya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılması, yani “Polexit” sürecinin miladı olarak değerlendiriyor. 

DÜNYA 17.07.2021 10:53:00 0