Anahtar Kelimeler: Hayalimiz Olsun

KÖŞE YAZILARI

KÖŞE YAZILARI Haberleri


Bir Hayalimiz Olsun

Martin Luther King, 28 Ağustos 1963’te 200 bin kişiye yaptığı meşhur konuşmasında böyle diyordu: ‘Bir Hayalim Var Benim!..

 

Buna fikir diyelim, şuur diyelim, biz buna hedef diyelim, biz buna varmak istediğimiz cemiyet mefkuremiz diyelim.

 Mazlumlarla dayanışma ruhu diyelim, ağlayan bir yetim gördüm mü yüreğinde duyduğu sızı diyelim, insanlığa adalet götürme ideali diyelim!.
İsterseniz ruhunuzun size hatırlattığı bir ötekine yardım duygusu diyelim. Diyelim de hayal  kurmakta serbest olalım. Hayallerinizin size hafızanızla birlikte hatırlattığı bir isim de koyabilirsiniz:
 Kızıl elma.

Bugün, yarın ve her daim bir hayalimiz olsun.

Medeniyet hülyamızı korlandırıp, alevlendirecek  bir hayalimiz olsun!..
Hayallerimize hayal katacak bir hayal!..
Münevver ışık olan, yol açan, köprüler kuran, izine basacak izler bırakandır. Bu ülkenin irfan sahibi her ferdi, bu tavır ve şuura sahiptir.  Bunun da en başında;  geleceğe dair hayaller kurmak, idealler yaşatmak, ufuklara gözünü dikmek  gelir. Gelin beraberce hayaller kuralım.
Maarifde, teknolojide, ilimde, fende, sanayide, kültürde, mimaride,  sanatta büyük hayallerimiz olsun. 
Benim hayalim  kimlik ve kültür donanımı ile yüklü ilkokulda 5 bin, ortaokul ve  lisede 8 bin, üniversitesinden mezunlarının 20 bin  kelime kadrosu hafızasına sahip, ilim ideali ve ufuk sahibi, medeniyetimize ve geleceğimize dair hayalleri olan ülke ve çocuklarını görmek.
Türkiye’yi dünyanın merkezi haline getirecek heyecan, vizyon ve çalışma aşkı taşıyan, geleceğe güvenle bakan, bütün insanlığa adalet götürme idealini kuşanmış, hak ve hakikat davasına sahip bireylerin yetişeceği bir milli maarif sistemi görmek, hayal ediyorum..    

Bütün bunlar için bir ülke devlet ve eğitim paradigması oluşturmak gerekiyor. Milli bir paradigma inşa etmek icap ediyor.    Bir medeniyet perspektifi ve medeniyet tasavvuru inşa etmek dostlar.                                                                              

Her toplum hayalleri ile yaşar. Ya sizin hayaliniz?

KÖŞE YAZILARI 30.05.2021 09:26:00 0