Anahtar Kelimeler: HANGİ İMTİHAN

KÖŞE YAZILARI

KÖŞE YAZILARI Haberleri


HANGİ İMTİHAN

Mehmet Akif DİNÇ'in Kaleminden...

Nitekim aranızdan size bir peygamber gönderdik: O size âyetlerimizi okuyor, sizi arıtıp temizliyor, size kitabı ve hikmeti öğretiyor; yine size daha önce bilmediklerinizi öğretiyor (bakara151.)
Cenabı ALLAH K.Kerimde 136 ayette hikmetten bahsediyor.Hikmet işleri en güzel,en doğru,en uygun biçimde yapmak başka bir tarifte ise ilmiyle amel etmek,yani öğrendiklerini pratiğe dökmektir.bizim en büyük eksikliğimiz bu olsa gerek yani bildiklerimizle amel etmemek.Eğitim sistemimizdeki eksikliğimiz de bu,hayatı fazla tanımıyan,herkonuda yüzeysel bilgi sahibi,amacı sadece madde olan nesiller yetiştirmekteyiz maalesef, elbette istisnaları var ama çoğunluğa bakınca gerçek bu.Eğitim sadece maddi alana hitap etmemelidir,maneviyatla birleşmeyen eğitim kör ve topaldır,nitekim bir sürü yolsuzlukları yapanların çoğu eğitimli insanlardır.
Kalkınmış,modern ve mutlu bir toplum olmanın yolu şüpesiz iyi bir eğitimden geçmektedir.Bütün gelişmiş ülkeler halkını mutlu kılmak için eğitime büyük önem veriyor.
Mustafa Kemak Atatürk bu konuda >Eğitimdir ki bir ulusu şanlı,hür ve bağımsız kılar.Eğitim ve Eğitimciden yoksun bir ulus henüz ulus olmamıştır diyerek eğitimin toplum için önemini en güzel şekilde ifade eder.
Eğitimin en büyük amacının milli, manevi, insani, ahlaki ve kültürel değerlerimizi içtenlikle benimseyen,ülkesine hizmeti en büyük erdem sayan, bütün insanların haklarına ,düşüncelerine ve inançlarına saygı duyan, kendisiyle ve toplumla barışık, hedefi olan bireyler yetiştirmek olmalıdır.sadece iyi bir mesleğim olsun, rahat yaşayayım, toplumda saygınlığım olsun diye yetiştirdiğimiz bireylerin ancak kendilerine faydası olur. Çocuklarımızın dünyalarına verdiğimiz önemin onda birini ahretleri için de düşünüyormuyuz. Burada bir hatıramı anlatmak isterim bir gün veli toplantısında (sınıfım topluca bir dersane ile anlaşmış hepsi aynı dersaneye gidiyorlardı) bizim okula özel deneme sınavı yapacaklar ama sıkışıklıktan dolayı sabah 6 ya almışlar dedim aileler hemen aralarında konuştular organize ettiler 5.30 okulun önünde buluşalım, arabası olanlar olmayanları alsın dediler. Ben 10 dakika sonra şöyle bir soru sordum kimler çocuğunu bugün sabah namazına kaldırdı diye 23 kişilik sınıftan 1 kişi çıktı zaten amacım buydu o satte deneme olması mümkünmü. Dedimki bir dünya sınavının denemesi için düştüğünüz telaşa ebedi alemin imtihanı için düşüyormusunuz, hepsi başlarını önüne eğip haklısın hocam dediler.Maalesef bugünde durumumuz da bundan farklı değil.
İnşallah dünya ile ebedi alem dengesini iyi kuran milli manevi değerlere önem veren sorumluluk sahibi nesiller yetiştire bilirsek gerisi hallolur. Şu içinden geçtiğimiz günler o kadar ibretlerle doluki küçücük gözle görülmeyen bir mikrop karşısında en gelişmiş ülkeler bile çaresiz, demekki neymiş Rabbimin gücü karşısında ne kadar acizmişiz. Maddenin de çare olmadığı nice gerçekler olabiliyormuş. 
Milli Şairimiz Mehmet Akif ne güzel söylemiş
Allah’a dayan sa’ye sarıl hikmete râm ol
Yol varsa budur bilmiyorum başka çıkar yol

(Allah’a güven, çalış gayret et, takdirine rızâ göster,
Benim bildiğim yol budur, başka bir doğru yol bilmiyorum.)

M.Akif DİNÇ

KÖŞE YAZILARI 2.06.2021 05:40:00 0