İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! Cumartesi günleri açık olacak

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine 'PazarYerleri' konulu genelge gönderdi. İşte detaylar...

Genelgeye göre 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 arasında yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak.

Vatandaşlar yaş sebze, meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidebilecekler.

Pazarcılar, meslek odasının düzenleyeceği belgeleri ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak şartıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

 

BAKANLIKTAN YAPILAN AÇIKLAMADA ŞU İFADELERE YER VERİLDİ

Genelgede, tam kapanma sürecindeki sokağa çıkma kısıtlamasında, temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler (bakkal, market, kasap, manav, kuruyemişçi, tatlıcı, fırın ve yeme-içme yerleri) ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışındaki tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağının düzenlendiği hatırlatıldı.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun 04.05.2021 tarihli ve 41 numaralı kararı Karaman Valiliğinin resmi internet sitesi üzerinden yayınladı.

Yayınlanan karar şöyle:

“Karaman İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Mehmet Alpaslan IŞIK Başkanlığında, kurul üyelerinin katılımı ile toplanmış olup, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 04.05.2021 tarihli ve 7873 sayılı Genelgesi uyarınca aşağıda belirtilen kararların alınması uygun görülmüştür.

1- İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 17.04.2021 tarihli ve 33 sayılı kararının iptal edilmesine,

2- 7 Mayıs 2021 Cuma gününden 17 Mayıs 2021 Pazartesi gününe kadar marketlerde(zincir ve süpermarketler dahil);

a-Vatandaşlarımızın temel gıda ve temizlik ürünlerinin dışında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmemesine,

b-Temel Gıda ve temizlik ürünlerinin dışında sadece kozmetik ürünlerinin (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) ve hayvan yemi/mamalarının satılabilmesine,

Alınan kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,

Oy birliği ile karar verilmiştir.”

YEREL 4.05.2021 21:54:00 0