EĞİTİM

EĞİTİM Haberleri


ISPARTA`DA SÜRGÜN KIRIKKALE`DE KAN

Kırıkkale Üniversitesi "Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Sedat Aktan hakkında "Görevi kötüye kullanmak" suçundan dava açıldığı ortaya çıktı.

YÖK SORUŞTURMA İZNİ VERDİ
 

Kırıkkale Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Aktan´ın, Süleyman Demirel Üniversitesinde görevliyken hakkında soruşturma açıldığı ortaya çıktı.

 

Görevi kötüye kullanmak suçlaması ile hakkında soruşturma açılan Aktan´ın Yüksek Öğretim Kurumu tarafından yapılan soruşturması neticesinde hakkında dava açılmasına karar verildiği ve Aktan´ın bu karara itiraz ederek konuyu Danıştay´a taşıdığı öğrenildi. Danıştay 1. Daire Başkanlığından tarafından da yapılan incelemede Aktan´ın

 

“Görevi Kötüye Kullandığı” kanaatine varılarak ve Aktan´ın Mahkemeye sevk edildiği öğrenildi. Karaman Üniversitesinde görevli Prof. Dr. Gizem Saygılı´nın başlatmış olduğu hukuk mücadelesi devam ederken, Saygılı´nın Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğünü bir dilekçe ile yapılan yargılama hakkında bilgilendirdiği öğrenildi.

 

CEZA MAHKEMESİ AÇILDI

 

Prof. Dr. Gizem Saygılı, Süleyman Demirel Üniversitesinde görev yaparken, o dönem orada Dekan olarak görev yapan Prof. Dr. Sedat Aktan tarafından kendisine mobing uygulandığını, 3 yıl boyunca özlük haklarının kendisine verilmediğini ve kendisinin haksızlık karşısında susmayarak hukuk mücadelesine giriştiğini belirtti.

 

YÖK´ün çok nadir böyle kararlar verdiğini ifade eden Saygılı, “Üniversitede görevli memurlar hakkında yargılama yapılmadan önce YÖK soruşturması yapılır. YÖK inceleme yaparak bariz bir suç söz konusuysa mahkeme izni verir. Bu davada aynı şekilde ilerledi, hem YÖK hem de Danıştay bir suç olduğuna karar verdi ve Sedat Aktan´ın cezalandırılması için yargılanması yönünde karar verildi. Yani artık Ceza Mahkemesi yargılama yapacak ve karar verecek.” İfadelerini kullandı.

 

İSTİFASI İSTENİLDİ KIRIKKALE´YE GELDİ

 

Şikayetlerden sonra Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Prof. Dr. Sedat Aktan´ın istifasının istenildiğini ifade eden Prof. Dr. Gizem Saygılı “Şikayetler ve YÖK´te açılan soruşturmalar üzerine Süleyman Demirel Üniversitesi, Sedat Beyin istifasını istedi. Ancak Sedat Bey Kırıkkale Üniversitesine geçerek burada Veterinerlik Fakültesi Dekanı oldu. Üniversite yönetiminin YÖK ve Danıştay Kararından haberi olduğunu sanmıyorum çünkü Görevi Kötüye Kullanmak gibi suçlardan yargılanan kişiler genelde açığa alınır ve mahkeme kararı beklenir. Mahkeme kararına göre hakkında karar verilir. Kırıkkale Üniversitesinde Dekan olarak vazife yaptığını öğrenince Rektörlüğe bir dilekçe yazarak durumdan haberdar ettim.

 

Hukuk mücadelem sonuna kadar devam edecek. Çünkü biliyorum ki benim gibi onlarca insan bu tür mobinglerle uğraşmak zorunda kalıyor ve birçoğu pes ediyor. Örnek olması için sonuna kadar mücadele edeceğim” ifadelerini kullandı. 

EĞİTİM 9.11.2020 08:45:00 0