KARAMAN EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE İLKLERE İMZA ATILMAYA DEVAM EDİLİYOR

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk defa gerçekleştirilen açık kalp ameliyatı başarıyla sonuçlandı.

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk defa gerçekleştirilen açık kalp ameliyatı başarıyla sonuçlandı. Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanemizde tüm dünyayı olumsuz etkileyen pandemi sürecine rağmen, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Dursun Odabaş, Karaman İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun ve Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Yılmaz önderliğinde gelişimini sürdürerek her geçen gün yeni projelere imza atılıyor.

Sağlık sektöründe gelişen teknoloji sayesinde ameliyatların riski minimuma düşürüldü. Koroner kalp hastalığı olan kişilere uygulanmakta olan açık kalp ameliyatı, vücutta kalbe yeterince oksijen ve kan iletilememesi durumlarında gerçekliyor. Kalbe yeterli oksijen ve kanın iletilmemesi durumunun başlıca nedeni damarların daralmasıdır. Daralan damarlar işlevlerini yerine getirmekte zorlanırlar ve bu durum damar sertliği olarak vücutta meydana gelir. Kalbe yeterince kan ve oksijen gitmemesi durumunun sonucu olarak ise kalp krizi gerçekleşebilmektedir. Açık kalp ameliyatı kalbin hasar gören bölgelerini onarmak, mümkün olduğu takdirde eski haline getirmek, gerektiği takdirde kapakçıkları değiştirmek, gerekli tıbbi araçları takmak amaçlarıyla yapılmaktadır.

Hipertansiyon, diabetes mellitus ve koroner arter hastalığı tanıları olan 42 yaşında erkek hastamızda, koroner arter hastalığının ilerleyerek koroner by-pass cerrahisi ihtiyacı duyulması sonucu açık kalp cerrahisi Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanemizde ilk kez başarıyla uygulandı.

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde göreve başlayan Kalp ve Damar Cerrahisi Tabibi Prof. Dr. Alper Sami Kunt ile hazırlıkların ivme kazanmasıyla, açık kalp ameliyatı 30.06.2021 tarihinde gerçekleştirildi.

Hastanın ameliyat öncesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon tabibi Prof. Dr. Betül Başaran tarafından tüm hazırlıkları tamamlandı ve operasyona klinik durum olarak hazır hale getirilmesi sonrası tüm ameliyat süresince hastanın hayati fonksiyonları en gelişmiş tıbbi cihazlarla detaylıca izlenerek kusursuz bir cerrahi yapılabilmesi için ortam sağlandı.

Açık kalp cerrahisi yapılabilmesi için ve koordinasyon sağlanması amacıyla operasyona davet edilen Ankara Şehir Hastanesi Başhekimi ve Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Ali Özatik başkanlığında, Kalp ve Damar Cerrahisi Tabibi Doç. Dr. Sinan Sabit Kocabeyoğlu, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzman Tabibi Dr. Seda İlhan KurtbeyoğluPerfüzyonist Halit Alagöz, Ameliyat Hemşiresi Gülseren Kılıç ve Yoğun Bakım Ünitesi Hemşiresi Mervenur Özkurt'tan oluşan ekip, 30/06/2021 tarihinde sabah erken saatlerde Ankara'dan yola çıkarak hastanemize geldiler ve ilimizde bu önemli günün sorunsuz ve başarılı geçebilmesi için özveriyle çalışarak bilgi, beceri ve tecrübelerini hastanemiz çalışanlarına aktararak, hastamızın il dışında tedavi görmesine ve sevk edilmesine gerek kalmadan açık kalp cerrahisi işlemini başarıyla uyguladılar.

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinden yapılan açıklamada, "Uzman tabipten hemşireye, teknikerden perfüzyoniste, personele kadar emeği geçen tüm çalışanlara ilimize bu üstün hizmeti sundukları ve hastalarımızın artık açık kalp cerrahisi için sevk olmasının önüne geçtikleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmetlerimize kaliteli bir şekilde , hastalarımız için tüm gayretimizle çalışmaya devam edeceğiz.

Bu süreçte bizden desteğini esirgemeyen sayın Karaman valimiz sayın Mehmet Alparslan Işık, Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü sayın Prof. Dr Ahmet Tekin, Ak Parti Karaman il başkanı sayın Av. Abidin Çağlayan, Karaman Milletvekillerimiz sayın DR. Recep Şeker ve sayın Av. Selman Oğuzhan Eser’e teşekkürlerimizi sunarız." ifadeleri kullanıldı.

SAĞLIK 2.07.2021 01:27:00 0