Anahtar Kelimeler: Tercihleri Kendi Hikâyesini Yazmak

KÖŞE YAZILARI

KÖŞE YAZILARI Haberleri


LGS Tercihleri ve Kendi Hikâyesini Yazmak

Memiş Okuyucu'nun Kaleminden

2021 LGS tercihleri 05-16 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılmakta. Bu sene(2021)  LGS’ye giren 1 Milyon 38 bin 492 öğrenci için, sınav puanı ile öğrenci alan 2060 liseye yerleştirme yapılacak. Bu okullar başlıca beş alanda sıralanmakta.

Geleceğinde var olacak iyi meslek, seçkin çalışma şartları, insanca yaşayacağı bir muhit, idealine uygun çalışma ortamları, kabiliyetleri ve kişilik yapısına uyumlu meslek arayan öğrenciler ve çocuklarının geleceğini emanet etmek istedikleri meslek ve gelecek alanı düşüncesi taşıyan aileler için bir arayış dönemi başladı.

İçinde  ‘meslek’, ‘gelecek’, ‘ideal’, ‘insan’, ‘geleceğin mesleği’, ‘nasıl bir insan’ ‘hayat’, ‘rızık’, ‘çalışma şartları’, ’şuur’, ‘terbiye’, ’iyi eğitim’, nitelikli eğitim’, ‘kimlik’, ‘kültür’, ’donanım’, ‘idare’, ‘Türkiye’, ‘dünya’, ’bilişim’, ‘teknoloji’, ‘öğretmen’  kavramlarının bir kısmının ya da hepsinin birden geçtiği LGS tercihleri yapılacak. Çocukların geleceğine yön verdiği gibi aynı zamanda ailelerin ve Türkiye’nin de geleceğine yön verecek bu yapılacak tercihler.

Geleceğin Bilgisini Bilmeli

Geleceğin büyük Türkiye hikâyesinde yer almak ile geleceğin büyük adamı olmak hikâyelerini birleştirmek isteyenlerin bir tercihi olacak.

Kendi hikâyesini yazamayanlar, başkalarının yazdığı hikâyenin konusu olurlar. Bunun için de kendimizin  ve ülkemizin  geleceği hakkında idealize ettiğimiz bir fikirlerimizi iyice olgunlaştırmalı.

Zamanı, dünyayı, gerçekleri keşfedebilmek için çoklu öğrenmeye dayalı analitik bir bakış geliştirmeli. Öğrenme heyecanının hakikatini daima sıcak tutacak bir zihin sahibi olmalı. Ondan sonra da kendi önceliklerimizle çocuklarımızın gitmek istediği okul ve kadrosu arasında mutlaka bir uyumluluk gözetmeliyiz. Bu konuda detaylı araştırmalara müracaat etmeli.

Çünkü, ‘’İnsan, insanın gölgesinde yetişir.’’

Bir başka altı çizilmesi gerekli husus ise, Ankara’nın başşehir olmasıyla sağladığı tarih, kültür ve ilmi birikimi, İstanbul’un ise payitaht geçmişinin taşıdığı mirası ile oluşturduğu kültürel iklim çocuklara daha dolgun bir kimlik kazandırabilmekte. Bu durumu da not edelim.

Toplam Alınacak Öğrenci Sayısı

2021 yılı kontenjanları kapsamında, LGS sınavıyla  öğrenci alan okullara toplam 174 bin 160 öğrenci kontenjanı tahsis edildi.

Türkiye’de 2021 senesi için okullar bazında ayrılan öğrenci alım kontenjanlar şöyle:

Sosyal bilimler liselerine 10 bin 142,

Fen liselerine 36 bin 980,

Anadolu liselerine 56 bin 396,

Anadolu İmam Hatip Liselerine 36 bin 712,

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine 33 bin 930 kontenjan ayrıldı.

 Tercih Yaparken Başka Bazı Bilinmesi Gerekenler (lise bakımından);
a. Öğrenciler, Kayıt Alanından (ikamet adresine göre bulunduğu) okul tercih etmeleri durumunda, aynı okulu tercih eden Komşu Kayıt Alanındaki öğrencilerden;

Komşu Kayıt Alanındaki öğrenciler de Diğer Kayıt Alanlarındaki öğrencilerden öncelikli yerleştirilecektir.
b. Yerleştirmede, Okul Başarı Puanı belirleyici olacaktır. Okul Başarı Puanı Yüksek olan öğrenciler öncelikli olarak yerleştirilecektir.
c. 8’inci sınıfta okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısı az olan öğrenciler yerleştirmede öncelik taşıyacaklar ve  öncelikli olarak yerleştirilecektir.

ç. Öğrenciler, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise yerleştirme işlemleri sonucunda pansiyonlu okul yerleştirmelerine yaptıkları tercihler dikkate alınmayacaktır.

KÖŞE YAZILARI 9.07.2021 07:10:00 0