22/04/2021 Tarihinde Karamanda Vefat Eden Hemşerilerimiz


ONGUN AŞ'ye Hangi Kriterlerde Eleman Alınıyor

Karaman Belediyesine ait olan Ongun A.Ş de Hangi kriterlere göre eleman alındığı toplumda tartışma konusu oldu.

Karaman Belediyesinin bir kuruluşu olan Ongun A.Ş, 31 Mart 2019 da yapılan yerel seçimlerin ardından, kadrosuna 223 personel daha ilave etti.

2019 Mayıs ayında yapılan Genel Kurul sonrası Şirketin Genel Müdürlüğü görevine Turan Uysal getirildi. Şirket bünyesinde, 31 Mart 2019 tarihi itibariyle 696 KHK kapsamında çalışan personeller hariç 15 kişi, 31 Temmuz 2020 itibariyle 696 KHK kapsamında çalışan personeller hariç 208 kişi ise istihdam edildi.   Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, şirket ile ilgili geçen yılın başlarında açıklama yapmış ve 2 yeni fabrika kurularak hedeflerinin işsiz gençleri istihdamla birlikte Karaman ekonomisine de Belediye olarak katkı sağlamak olduğunu açıklamıştı.

24 ay içinde personel sayısını 2 bin 22' ye tamamlamayı hedefleyen ONGUN A.Ş, 2 sene geçmesine rağmen yaptıkları seçim vaadi ve açıklamalar tamamen uyuşmazken, işkur veya başka şeyler bahane edilerek istihdam sağlayamadıklarını dile getirmekte.

Ama Ongun AŞ'ye alınan işçi alımlar hangi kritere göre yapılmakta ve bu kriterler dost ahbap ilişkisi ile mi yapılmakta buna hiç bir açıklama yapılmazken,Ongun AŞ. üzerinden Seçim zamanı verilen iş vaadleri tamamen hayal oldu.

2 yeni fabrika kurularak hedeflerinin işsiz gençleri istihdamla birlikte Karaman ekonomisine de Belediye olarak katkı sağlamak olduğunu açıklamıştı. Lakin istihdamı genç nesillere değil dost ahpap ilişkileri ile işe alımları gerçekleştiği halk arasında tartışılır oldu.

Genç nüfusumuzun yüksek olduğu Karaman'da gençler seçim zamanı verilen iş vaadleriyle umutlanmıştı, seçimden sonra iş için görüşmeye giden gençler ise verilen cevaplar istihdam değilde nasihat şeklinde olmaya başlandığı görüldü

Şimdi Soruyoruz

1 -) Ongun AŞ'ye alınan işçi alımları hangi kriter ve özelliklere göre Alınmakta dır?

2 -) Ongun AŞ'de çalışan genç sayısı kaç kişidir?

3 -) Seçim Zamanı 24 ay içerisinde 2 bin 22 kişiye Ongun Aş üzerinden istihtam sağlanacağı vaadi verilmişti, neden gerçekleşmedi ?

 

GÜNDEM 2.03.2021 02:00:00 0