https://www.facebook.com/denizyildizibalikkaraman


PEKMEZ YAPMA GELENEĞİ AĞAÇYURDU(BUYUNTU) KÖYÜNDE DEVAM EDİYOR

Karaman Merkeze bağlı ağaçyurdu  (buyuntu) köyünde pekmez yapma geleneği asırlardır yaşatılıyor.

Köy sakinleri, dedelerinden öğrendikleri pekmez yapma geleneğini sürdürdüklerini, elde yaptıkları pekmezin daha lezzetli olduğunu söylediler.


Pekmezi nasıl yaptıklarını ve lezzet katan inceliklerini anlatan köy sakinleri, "Üzümü bağdan topluyor ve çuvala katıyoruz. İçine bir miktar toprak koyuyor sonra havuzun içindeki üzümleri çiğneyerek eziyoruz. Üzüm suyunu havuza musluktan akıtıp duruluyoruz. Daha sonra üzüm suyunu kazanda kaynatıyoruz, bu kaynamaya kestirme diyoruz. Kazanda kaynatıp duruladığımız ve kestirme yaptığımız üzüm suyunu elde yaptığımız ocaktaki büyük kazana döküyor ve kaynatıyoruz. Kaynarken devamlı ve hızlı bir şekilde savuruyoruz. Eğer savurma işlemi hızlı yapılırsa pekmez daha kaliteli olur" dedi.
Pekmeze koyu rengini, lezzetini ve kıvamını veren işlemin kaynatma olduğunu belirtenköy sakinleri, "Kaynatma işlemi sırasında kestirilen şıranın içindeki şekerler karamelize olup kararır. Suyun kaynama süresince azalmasıyla karışım koyu bir kıvam alır. Pekmez kaynatılırken şıra bir seferde kaynatılarak pekmez haline gelmelidir. Pekmezin göz göz kaynaması ve pekmez kokusu yayması pekmezin kıvama geldiğini gösterir" diye konuştu.

YEREL 28.09.2021 07:54:00 0