BİLİM - TEKNOLOJİ

BİLİM - TEKNOLOJİ Haberleri
22/04/2021 Tarihinde Karamanda Vefat Eden Hemşerilerimiz


Projeleriyle Bölge 3.`sü Oldular

Güneş Enerjisini Elektrik Enerjisine Çeviren Projeleriyle Bölge 3.’sü Oldular
 

 

TÜBİTAK tarafından 2204-B çağrı koduyla düzenlenen ortaokullar arası proje yarışmasında ‘Güneş’imizin Işınlarını Yansıtmayalım Depolayalım’ isimli projeleriyle Konya bölge finaline çıkarak bölge 3.’sü olan Karaman ve Bilim Sanat Merkezinin başarılı öğrencileri İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ı ziyaret ederek projelerini anlattılar.
 

 

Karaman Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Ayhan Zerman ve Danışman Öğretmen Ayşe Karabacak’ın eşlik ettiği ziyarette, BİLSEM öğrencileri Ravzanur Görünü ve Günseli Kulak,İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’a projelerine ilişkin bilgi verdiler. 
Danışman Öğretmeni Ayşe Karabacak’la ‘Güneş’imizin Işınlarını Yansıtmayalım Depolayalım’ isimli projeyle yarışmaya katıldıklarını belirten Ravzanur Görünü ve Günseli Kulak,artan hava kirliliği, yenilenemeyen enerji kaynaklarının tükenmesi ve ülkemizin bu konuda çoğunlukla dışa bağımlılığına bir çözüm içinbu yola çıktıklarını söylediler. 

 

 

“Güneş enerjimizi elektrik enerjisine çevirecek bir sistem tasarladık”
Ravzanur Görünü, “Tüm dünyada oldukça ilgi çekici hale gelen iletken polimerler kullanarak güneş enerjimizi elektrik enerjisine çevirecek bir sistem tasarladık.Projemizde küçük bir örneklem olarak okul camlarımızı iletken polimerler ile kaplayarak tüm gün camlarımıza çarpıp yansıyan güneş ışınlarını depolanması ile elektrik enerjisi ürettik” dedi.

 

 

“Hedefimiz ülkemizi enerji yönünden dışa bağımlı olmaktan kurtarmak”
Projenin amacından bahseden Günseli Kulak ise “Bu çalışmanın gelişmesi ile ülkemizi enerji yönünden dışa bağımlı olmaktan kurtarmak ve yenilebilir enerji kaynaklarından sağlanan enerjinin artırılmasına katkıda bulunmak en büyük hedefimizdi. Bu çalışmada bize destek sağlayan ve yönlendiren Kurum Müdürümüz Ayhan Zerman’a, Proje Danışmanı Ayşe Karabacak’a teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

 

Karaman da 2204-B çağrı kapsamında ilk kez bir derece elde edilmesi de bizlere ayrı bir gurur verdi diyen Karaman BİLSEM Müdürü Ayhan Zerman, “Bu çalışmalarımız sırasında okulumuz ile arasında işbirliği protokolü bulunan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde de çalışmalarımızı yürüttük. Elde ettikleri başarından dolayı öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.
 

 

“Teknolojide, bilimde, sanatta, sporda ve siyasette sizler gibi gelişime açık öğrencilere ihtiyacımız var”
Elde edilen başarıdan dolayı Karaman Bilim Sanat Merkezi idareci, öğretmen ve öğrencilerini tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, TÜBİTAK projelerinin amacının öğrencilere yeni ufuklar açmak olduğunu söyledi. Çalışkan,“TÜBİTAK projelerinde yolumuz uzun, bu yolda öğrencilerimizin yapmış olduğu çalışmalar ve projeler yolumuzu aydınlatacak. Son yıllarda bu alanda atılan adımlar ve yapılan çalışmalar bizler için çok önemli.

 

Geleceğe hazırlanırken de tabi öğrencilerimizin aldığı eğitimler ve kendilerini geliştirmelerine imkân vermeliyiz. Sizler bizim dünyada söz sahibi olmamızı sağlayacak kişilersiniz. Teknolojide, bilimde, sanatta, sporda ve siyasette sizler gibi gelişime açık öğrencilere çok ihtiyacımız var. Sizlerden isteğimiz bu tür çalışmalara daha fazla projelerle katılmanızdır. Gelecek, sizlerin sayesinde gelişecek ve ülkemiz teknoloji dünyasında söz sahibi olacak. Almış olduğunuz başarı bizleri hem mutlu etti hem de gururlandırdı.  Emeğinize sağlık. Sizleri tekrardan tebrik ediyor, Kurum Müdürümüz Ayhan Zerman’ave Proje Danışmanı Ayşe Karabacak’a teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.
 

 

Ziyaret, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ın başarılı öğrencileri ödüllendirmesi ve günün anısına çekilen fotoğraflarla sona erdi.

 


 

BİLİM - TEKNOLOJİ 11.01.2021 15:36:00 0