Rüzgarlı havada soba kullanımına dikkat!

Karaman'da rüzgârlı havanın etkili olacağını söyleyen ve vatandaşı karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı dikkat etmesi gerekiyor

Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı yapılan uyarılara rağmen, vatandaş sobayı yine geleneksel yöntemlere göre yakıyor. Bilgisizlik, ihmal ve yanlış kullanım yüzünden Konya'da her yıl onlarca kişi “Sessiz ve sinsi ölüm” kurbanı oluyor. Şehirde çoğu noktada doğal gazın yaygın kullanılıyor olmasına rağmen bazı yerlerde ise hala soba tercih ediliyor. Şehir merkezi dışında bulunan çoğu ilçede de soba yine en fazla tercih edilen ısınma aracı olarak görülüyor. Kışı sert geçen ve lodosun genellikle hakim olduğu Karaman'da, soba kullananların özellikle karbonmonoksit gazı salınımına karşı kendilerine koruma anlamında çok dikkat etmesi gerekiyor.

RÜZGÂRLI HAVA HAKİM OLACAK, SOBA YAKARKEN DİKKAT!

kovalı sobanın üzerine kömür atma yanlışına çok düşüyor. Bilinçsizlik var. Oysa kovalı sobanın içine ilk kömür atılır. Daha sonra tutuşturulacak ne varsa o atılır ve yanma işlemi gerçekleştirilir. Üstelik bacanın da temiz tutulması gerekir. Soba borularının uzun olmaması gerekiyor. Vatandaş ısıdan daha fazla yararlanma adına soba borularını uzatıyor. Bu, çok yanlış bir yöntem. Yani vatandaş böyle bir durumda kâr etmiyor. Atık gazdan faydalanmak adına kendini ölüme atıyor. Hatalar da kaçınılmaz oluyor. Bacaların uzaması sonucunda baca gazı erken yoğuşuyor. Tam yanma da gerçekleşmiyor. Soba boruları kısa olmalıdır.

YEREL 17.02.2021 14:25:00 0