12/05/2021 Tarihinde Karaman'da Vefat edenler
11/05/2021 Tarihinde Karaman'da vefat Edenler


Tam kapanmada dikkat! Oltaya gelmeyin!

Vatandaş İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında tam kapanmanın ne zaman ve saat kaçta başlayacağına ilişkin bilgi kirliliğine karşı uyarılırken ayrıca dolandırılma konusuna karşı da tam kapanma, sokağa çıkma yasağı, seyahat izni

TAM KAPANMA SÜRECİNDE OLTAYA GELMEYİN

Evde kalınan süre boyunca siber hijyenin de çok önemli olduğuna vurgu yapan uzmanlar kimlik ve para hırsızlığı hedefli oltalama saldırılarına karşı dikkatli olun çağrısı yaptı ve şu örnekleri verdi: "Sağlık Bakanlığı size ödeme yapabilir" "Ramazan ayı için yardım alınız", "Para dağıtılıyor, linki tıkla", "Aşı sırası sana geldi, sıranı al", "17 günü evden iş imkânıyla değerlendir" şeklinde kısa mesajla vatandaşları oltalamaya çalışan dolandırıcılara karşı siber güvenlik uzmanları dikkat çekici uyarılarda bulundu.

Uzmanlar, bilindik ve güvenilir sitelerden alışveriş yapılması, kişisel ve kredi kartı bilgilerinin verilirken dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

BİLDİRİMLERİ DİKKATE ALIN

Uzmanlar, "Her gelen linke ve e-mail'e tıklamayın. Mobil uygulamaları kullanın. Aşı veya ramazan yardımlarıyla ilgili resmi kurumlar tarafından yapılan bildirimleri dikkate alın" uyarısında bulundu. Vatandaşların kredi kartı ve kişisel bilgilerini online sitelerde kullanırken çok dikkatli olmaları tavsiye edilidi.

PİŞMAN OLMAYIN!

Siber güvenlik uzmanı Sparta Bilişim Kurucusu Alper Başaran, sahte alışveriş siteleri, yardım SMS'leri, aşıda öncelik mesajlarıyla ilgili yapılan oltalama faaliyetlerine karşı vatandaşların dikkat etmesi gereken hususları sıraladı.

TAM KAPANMA BAŞLARKEN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ÖNCESİ ADETA KAÇIŞ KAOSU OLUŞTU!

Tam kapanmanın adresi, yazlık bölgeler oldu. Vatandaşlar üç haftalık kirası 8 ila 50 bin lira arasında değişen yazlıklara akın etti. Kaş-Kalkan ise en gözde bölge oldu

29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında ülke genelinde uygulanacak tam kapanma, vatandaşları alternatif arayışına yönlendirince, yazlık kiralamalarına talep patlaması yaşandı. Bayramı da içine alan 18 günlük kapanma için yazlık bölgelere yönelen vatandaşlar, bu süreci de doğa içinde geçirecek alternatif arayışına yöneldi.

Söz konusu dönem için ortalama sekiz kişilik, 4+1 villaların fiyatları 8 bin liradan başlayarak 50 bin liraya kadar çıktı. Villa fiyatları, konumu, denize uzaklığı, havuzu gibi kriterlere göre değişirken, 2+1, 4 kişilik apartların fiyatları ise 4 ila 6 bin TL arasında değişiyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Üyesi ve Villaapart'ın Genel Müdürü Yeliz Patıroğlu, bayram dönemini de kapsayan tam kapanma sürecinde yüksek bir ilgi olduğunu söyledi.

BAKANLIK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE SEYAHAT YASAĞI KONUSUNU AYDINLATTI

Kısmi kapanma kararı ardından vaka sayılarında yeterli bir düşüsün gözlenmemesi nedeniyle 17 günlük tam kapanma kararı alındı. Buna göre 17 gün boyunca kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Kabine toplantısında alınan tam kapanma kararından sonra İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine genelge gönderdi.

SON DAKİKA TAM KAPANMA NE ZAMAN BAŞLIYOR? SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE SEYAHAT YASAĞI SAAT KAÇTA BAŞLIYOR?

Tam kapanma kapsamında sokağa çıkma yasağı bugün saat 19.00'dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'e kadar sürecek olan tam kapanma döneminde ülke genelini kapsayacak şekilde aşağıdaki tedbirlerin alınması gerektiği değerlendirilen genelgede seyahat yasağı ve açık olacak işletmelerle ilgili şu ifadelere yer verildi:

Sokağa Çıkma Kısıtlaması Hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00'da başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'de bitecek şekilde tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Ek'te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacak.

Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgede açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak zaman ve güzergâh ile sınırlı olup, aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara konu edilecek.

TAM KAPANMADA MARKET VE BAKKALLAR 10:00-17:00 ARASI AÇIK

Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecek.

ZİNCİR MARKETLER KAÇA KADAR AÇIK?

Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecekler. Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır.

YEMEKTE SADECE PAKET SERVİSİ OLACAK

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler) sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebileceği belirtilen genelge şöyle devam etti;

İçişleri Bakanlığı son dakika genelgesinde Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis yapabilecek.

Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte saat 01.00'e kadar paket servis yapabilecek.

Tam kapanma döneminde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir.)

Vatandaşlarımız ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

Sokağa çıkma yasağında Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

Son dakika uyarısı: Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında yukarıda belirtilen temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışında tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofisler kapalı olacak olup uzaktan çalışma haricinde yüz yüze hizmet verilmeyecektir.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan dönemde konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması vatandaşlarımız açısından sokağa çıkma ve/veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak olup bu dönemde konaklama tesisleri sadece zorunlu durumlara bağlı olarak seyahat izin belgesi alan kişilere hizmet verebileceklerdir.

 

YEREL 29.04.2021 07:35:00 0