https://www.facebook.com/ayyildiz7070


YÖRÜK PAZARI PROJESİ BAŞYAYLA BELEDİYESİNE DEVREDİLDİ

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesinden Yapılan Yörük Pazarı Tesisi Başyayla Belediyesine Devredildi
 

 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce Karaman İlinin merkez ilçeye bağlı proje sahası ile Ermenek, Başyayla ve Sarıveliler ilçelerinde yürütmekte olduğu Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir.

 

Başyayla ilçemiz sınırlarında yer alan ve kadimden beri göçerlerin(yörüklerin) konaklama alanında her hafta kurulan pazar yerinin düzenli ve hijyen şartlarına uygun olmayan mevcut yapısının iyileştirilmesi amacıyla uygulanan proje tamamlandı.

 

Bu kapsamda küçükbaş hayvancılık yapan göçerlerin konaklama bölgesinde yer alan ve Yörük Pazarı olarak bilinen alana yaklaşık 400 metre kare çelik konstrüksiyon kapalı alan, bin metrekare parke taşı ve yüzey sularını drene etmek için çevresine drenaj kanalları inşa edilmiştir. Böylelikle konaklama süreleri boyunca pazar yerinden göçerlerin daha uygun ve sıhhi şartlarda faydalanmaları temin edilmiş olacaktır. İlgili tesisin; bakım, onarım ve işletmesi Başyayla Belediyesine ait olmak üzere İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Başyayla Belediyesi arasında imzalanan protokolle Başyayla Belediyesine devri yapılmıştır.

 

İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf ŞAHİNBAŞ ve Başyayla Belediye Başkanı Ahmet İPEK proje ile gerçekleştirilen tesisin tüm yöre halkına ve göçerlere hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundular.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

BAŞYAYLA 17.12.2020 14:47:00 0