22/04/2021 Tarihinde Karamanda Vefat Eden Hemşerilerimiz


Yüz yüze eğitim bilmecesi sürüyor! Vaka ve risk durumuna göre il hıfzıssıhha kurulları karar verecek

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, yüz yüze eğitimin 2 Mart'ta başlayacağını ancak, 'çok yüksek', 'yüksek' riskli illerde valiliklerin il hıfzıssıhha kurulu kararıyla açmayabileceğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ülke TV'de canlı yayınlanan 'Genç Vizyon' programında merak edilen soruları yanıtladı.

Bakan Selçuk, okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla ilgili bir soru üzerine, bazı illerde vaka sayılarındaki artışlara bağlı olarak, Sağlık Bakanlığının hangi illerin 'düşük', 'orta', 'yüksek' ve 'çok yüksek' kategoride olduğunu belirlediğini ve buna göre il hıfzıssıhha kurullarının karar aldığını belirtti.

Bir çok kentte ani vaka artışlarının olabildiğine dikkat çeken Selçuk, "1 Mart'ta okulları açalım sonra ortaya çıkacak rapora göre 2 Mart'ta tekrar kapatalım" gibi bir problem yaşanmaması için tedbir almak istediklerini söyledi.

Ziya Selçuk, "İller ve çok yüksek, orta, düşük kategoriler belli olduğunda, Milli Eğitim Bakanlığı zaten genel olarak bir takipte ama Sayın Valilerimiz de kendi illeri ile ilgili bu tedbirleri alacaklar" dedi.

Tüm illerde 2 Mart'ta yüz yüze eğitimin başlayıp başlamayacağına ilişkin soruya Selçuk, "Tüm iller için 2 Mart geçerli. Bu zaten söylenmişti ancak Sağlık Bakanlığının son 7 gün için ortaya çıkaracağı vaka sayıları ve hangi ilde kaç vaka var 100 binde, bunların belirlenmesi ile diyelim ki 'çok yüksek', 'yüksek' riskli iller söz konusu, valiliklerce il hıfzıssıhha kurulu marifetiyle o ilde 2 Mart'ta da açmayabilirler. Çünkü yerinde karar bunu gerektiriyor. Yani 'bizim ilimizde artış çok hızlı, dolayısıyla biz valilik olarak böyle bir tedbiri öngördük' diye böyle tedbir alabilirler" cevabını verdi.

"Yüz yüze sınavlarla ilgili tedbir alınması gerekti"

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, liselerde yüz yüze sınavlara ilişkin bir soruya karşılık, şöyle konuştu:

"2 Mart meselesi gündeme gelince illerdeki sınavlarla ilgili de bir tedbir almak gerekti. Yani diyelim ki 3 Mart'ta ya da 2 Mart'ta, 5 Mart'ta bir vilayet, bir ilimiz o ildeki okulların kapatılması konusunda karar alırsa o zaman sınavlarla ilgili de bir karışıklık olacak. Yani biz '1 Mart akşamı yarın var ya da yok' demiş olacağız, bu da bir kargaşaya yol açacak bunun önüne geçebilmek için de 8 Mart tarihinden başlamak üzere illerin durumuna göre karar verilecek."

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav tarihinde bir ertelemenin söz konusu olup olmayacağına ilişkin soruyu da "Bizim şu anda bir tarihimiz var ve o geçerli, bunun tersine bir şey söylüyor değiliz şu anda. Sınav, ilan edilen tarihte yapılacak ama çok olağanüstü bir durum olduğunda tabii ki değişebilir" dedi.

EĞİTİM 1.03.2021 09:05:00 0