Mehmet KARAGÖZ


Esenyurt = Esincıl

İstanbul kozmopolitlikte dünyanın gözdesi olmuş. her ülkeden insanlar doldurmuş bu şehrimizi.


İzmirden bizim patronla gece saat iki de döndük. Zeytinburnu’nda ayrıldım metrobüse geçtim. 
Eyvah üzerimde ne kart var ne para.  Bilet Gişelerinde beklemeye başladım. Tek tük  insan linlon diyerek geçiyorlar.  Ben bekliyorum.  Neyi bekliyorsam. ...
sonra güvenlik görevlisi biri geldi. Niye bekliyorsunuz dedi. Ben vaziyeti söyledim. İyi geç git. Dedi. Nasıl geçeyim açılmaz bana bu demirler dedim.  Üstünden atlayıver dedi.  Olur mu hak var hukuk var dedim. 
Tamam sen şimdi geç sonra kartı çift yazdır dedi. Peki o zaman dedim teşekkür ettim. Metroya geçtim.  Metroda yarım dolu yolcu vardı. Gece saat üç suları idi. 
3 tane simsiyah adam vardı. Gözleri ve dişler beyaz geri ne varsa kapkara idi. Yüksek sesle konuşuyorlar herkes rahatsız oluyordu. 
Hangi lisan konuştuklarını da bilen yok.  İki durak sonra bir bayan ayağa kalktı.


- Eyy millet bu yabancılar size, bu millete, bu ülkeye sövüyor. Ne biçim insanlarsınız. Hiç gıkınız çıkmıyor, bu mu Türklüğünüz, kahramanlığınız dedi. Eyvah kalbim küt küt atmaya başladı. Zaten kalbimiz var. 
Ben de dahil hepimiz usulca gıvıştadık.  Ama yine bizden çıt yok. Onlar devam ediyor gürültüye.  Kadın ikinci ve üçüncü kez uyardı. 


Ben gayri ihtiyari ayağa kalktım.  Çok rahatsız oldum. Bir şey yapamamak hoplattı beni.  Adamı süzüyorum. Adamın birinin bacağı benim belimden kalın. Boyu benim iki katım.  Bana yarım vursa onun da yarısı boşa gider. Diğer iki yabancı da ona yakın galaslıkta. Adam denmez insan azması mı bozmadı mı? Desem. Ya Rabbi bana güç kuvvet ver derken biraz arka taraftan 3 tane bizden birileri geldi. Yabancılara çok yüksek sesle bağırdılar.


- kesin lan sesinizi ne bu gürültü. Dedi. Yabancılar daha yüksek sesle devam ettiler.  O bayan tercüme ediyor konuşmaları. Hepimiz homurdanıyoruz ama bir şey yapamıyoruz. Şöföre dedik bu adamları ilk durakta indirin. İnmezlerse polis çağırın dedik. 
İlk durakta onları aşağı atma operasyonu başarısız oldu. 10 kişi bile adamı yerinden kımıldatamadı. Sonraki durakta bizden olanların sayıları çoğaldı ve sesleri çok çakmaya başladı ve çok zor aşağı attık. 


Yola devam ettik. O bayandan anladık ki Esenyurt a giderlermiş.  Esenyurt elden çıkmış. Ne kadar zararlı, ipi gırık, soysuz imansız varsa orada imiş.  Yani sonra anladık ki Esenyurt olmuş ESİNCIL.
Ya. Sen tarlana sahip olmazsan senin tarlanı böyle sürerler işte.