İlginizi ÇekebilirMurat PADAK


Herkes Kur'an'ın bir ucundan tutsun!

Ey Rabbimiz, onların arasından onlara senin ayetlerini sindire sindire okuyan, onlara kitabı ve hikmeti öğreten ve onları arındıran bir peygamber (Hz. Muhammed'i) gönder! Bakara Sûresi 129


eygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, İbrahim peygamberin duasıdır.

Kur'an okuyan, Kur'an okutan, Kur'an ile yaşayan ve Kur'an ahlakı ile ahlaklanan, ilim öğreten, hikmet öğreten ve ümmetini her türlü kötülükten koruyan peygamber!

Peygamber efendimiz Kur'an'ı sadece güzel okumak ve okutmakla görevli değildi.

O, okumayı emrettiği gibi, ilim ve hikmeti de emretmişti. Onları okumaya, öğrenmeye ve öğrendiklerinin değerlendirmesini yapmaya teşvik etmişti.

Bu gün aramızda peygamber efendimiz yok ama onun vazifesini yerine getirmeye çalışan değerli din görevlisi/gönüllüsü arkadaşlarımız var.

Her bir arkadaşız Kur'an ve Kur'an'a dair ilimleri öğretmek ile meşgul oldular, olmalılar.

Belki sadece birimiz peygamber efendimiz gibi hepsini yapamayız. Ama en azından herkes kendisine düşen vazifeyi yapmalı ve yapamadığı vazifeyi, diğer arkadaşına havale etmelidir.

Mesela Kur'an ve kıraat ilimlerinde mahir olan arkadaşımız, bu vazifeyi üstlenmeli ve Kur'an'ı en güzel şekilde okumayı öğretmelidir.

Öğrettikten sonra onu bu sefer de Kur'an'ı anlaması için başka bir yere göndermelidir.

Biri okumayı öğretsin, biri anlamayı, bir diğeri de yaşamayı öğretsin. Böylece peygamber efendimizin bize bıraktığı emanet zayi olmamış olur.

Murat Padak