İlginizi ÇekebilirProf. Dr. Aliye Çınar KÖYSÜREN


KMÜ’DE HEYECAN

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi yeni eğitim öğretim yılına merhaba dedi. Tıp, Diş hekimliği, Eğitim Fakültesi, Sağlık ve Spor Bilimleri fakülteleri tüm kontenjanlarını doldurmuş olmanın haklı gururunu yaşıyor.


Kampüsümüzün cıvıltılı renkli ışıkları, rektörümüz Prof. Dr. Namık Ak’ın yerinde ifadesiyle, “servi bülendimiz” olan, büyük ümitler beslediğimiz gençlerimiz de yurtları, sınıfları doldurdular.


 Kuşkusuz bu yeniden başlangıç zor ve sancılı oldu. Sadece bizde değil, bütün dünyada ve ülkemizde de. Zira bir salgının tehdidi altındaydık. İyi ki aşı bulundu ve virüsün direnci kırıldı. Bu süreçte üniversitemizin bütün birimleri koordineli bir şekilde günlerce hazırlandı. Covid kurulları ve komisyanlar kuruldu. Test ve deneme çalışmaları yapıldı. Yoğunluk ve kontrol kapasitesi için hedefler konuldu ve önlem tedbirleri alındı.  


Geçen hafta Rektörümüz Prof. Dr. Namık Ak basın mensuplarına süreçle ilgili bilgiler verdi. Sayın Ak şunları bildirdi: “Yer konusunda hiçbir evladımızın mağdur olmasına izin vermeyeceğiz. Hiçbir öğrencimizin açıkta kalmaması için gayret ediyoruz. Kendimize ait uygulama otelimizin kapılarını açtık ve şuanda burada öğrencilerimiz kalıyor. Tedbirler alarak odaların yatak kapasitesini arttıracağız”.


Rektör Namık Ak, üniversitede Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler ile öğrencilerin yurt ve barınma konularına değindi. KYK Müdürümüzle bir araya geldik ve çözüm yolları üzerine çalışmaları başlattık. Milli Eğitim Müdürümüz, İl Müftümüz, STK Başkanlarımızın da olduğu bir heyet ile yurt kapasiteleri ve konaklama ihtiyaçları üzerine toplantılar yaptık. Bu bağlamda üniversitenin konukevinden oteller ve diğer sosyal tesislere varıncaya kadar ek barınma önlemi alındı.


Sağlık Bakanımızın açıklamalarını Rektörümüz üniversite çalışan ve personeli ile paylaştı: “Tek kontrol mekanizmamız Hes kodu” dedi ve aşının önemini ısrarla vurguladı.


Dahası tıp fakültemizin başhekimi, KMÜ personel ve öğrencileri için PCR test birimi oluşturulduğunu duyurdu.


Covid riskini ve temas durumunu azaltmak için, kampüste öğrenci mobilitesini kontrol altında tutmak amacıyla, derslerin %40’a varan oranlarda uzaktan eğitimle sürdürülecek.


Canlı yayında üniversite öğrencilerinin sorularını ayrıca cevaplayan Ak Hoca,  covid tedbirleri dışında, öğrencilerin eğitimi, barınma ve diğer ihtiyaçları konusunda ek açıklayıcı bilgiler verdi. Böylece Öğrenci yanlısı kampüs olduğumuzu bir kez daha vurgulamış oldu.


Bu açıklamalar esnasında, öğrencileri için önemli bir başka bilgi de verdi: Öğrencilerin siyasi tercihlerinin kendisi için hiç önemi olmadığını söylerken, insan faktörünün önemine ve biricikliğine dikkat çekti. Siyasi tercihiniz şu ya da bu olabilir yeter ki, ‘adam olun’ demek istedi.


Dikkat çeken bir başka açıklaması doğrusu kayda değerdi: İlmin ve tecrübenin zekâtının öğrendiği kadar vermek olduğa işaret etmesi doğrusu uyarıcıydı… 


Son olarak KMÜ’nün üretkenliğe devamının bir vesıkası olarak, önümüzdeki günlerde düzenlenecek bilgi şölenini haber vermesi sevindiriciydi: 07-09 Ekim 2021 tarihlerinde “Karaman Uluslararası Yunus Emre ve Türkçe Bilgi Şöleni”i düzenleneceği bilgisini paylaştı.